Kino v Kruhu již od roku 1924

Vznik kina se datuje do roku 1924. Tehdy bylo naše kino součástí velké prvorepublikové sítě kin. Sál kina dával možnost shlédnout představení více jak 500 návštěvníkům najednou. A v době, kdy si lidé mohli nechat o televizním přijímači jenom zdát a pravidelné rozhlasové vysílání fungovalo na území tehdejšího Československa teprve rok (první rozhlasové vysílání tehdejší stanice Radiojournal bylo zahájeno 18.5.1923), byl sál téměř pokaždé plně obsazen. Rok 1924 je rokem, kdy se  pod pojmem film rozhodně nerozumělo to, co se rozumí dnes. Byly to spíše takové "oživené fotografie" či "pohybující se obrázky". Samozřejmě bez zvuku. Ten se většinou nahrazoval živým klavírním doprovodem, často nevalné úrovně, prostřednictvím estrádních umělců či pseudoumělců. Mnohdy se ale jednalo o velmi kvalitní doprovod. Byla to ovšem věc čistě improvizační. Film se začíná rozvíjet hned po válce. Například v roce 1919 bylo natočeno více jak 30 filmů. První filmy se ale  u nás  objevují už v roce 1914 (ve světě již koncem 19. století).

Tehdy měli kinaři situaci značně odlišnou než je tomu dnes. Film se distribuoval na jedné či dvou kopiích, které musely oběhnout celou republiku. Stalo se tedy, že se filmové novinky dostávaly do vesnických kin po roce, dvou, ale také třeba po pěti letech.

Za války znamenal film pro občany víc, než pouhé obrázky. Nejen proto, že se od roku 1929 objevují v Československu filmy zvukové. Měli možnost sejít se a alespoň na chvíli zapomenout na všudypřítomnou atmosféru strachu, nebezpečí a zklamání. I když jediné dvě tehdejší filmové společnosti (Nacionalfilm a Lucernafilm) byly pod nadvládou Němců.

V šedesátých letech dochází k rozvoji techniky, která nabízela kinům nové možnosti. Rozvíjel se širokoúhlý film i nový film sedmdesátimilimetrový s tehdy velice kvalitním, i když díky magnetické zvukové stopě také velice snadno zničitelným, šestikanálovým zvukem. Do našeho kina pronikl poměrně brzo film širokoúhlý. Aby se toto mohlo povést, muselo se kino poměrně nákladně rekonstruovat. Rekonstrukční práce byly kompletně dokončeny v roce 1966. Již v roce 1964 se ale začalo pravidelně promítat. Byly dosazeny nové stroje, upraven a nově izolován sál (izolace sálu a nová sedadla byla dodána v 70-tých letech - stav odpovídá dnešku - obrázek zde), rozšířena byla také promítací kabina. Stroje značky Meopton III, které byly tehdy dovezeny ze zrušeného kina v Rokytnici nad Jizerou, již umožňovaly promítání širokoúhlých filmů. Aby tehdejší kino vyhovělo divákovi toužícímu po stále lepších zážitcích, obstarali tehdejší pracovníci kina modernější stroje řady Meopton IV (obrázek zde). Ty si v 80-tých letech vyžádaly generální opravu spojenou s dosazením xenonových výbojek pro ještě lepší obraz, a dnes jsou stále ve velmi dobrém stavu. Během roku 2005 začíná většina zahraničních filmových společností  využívat takzvanou azurovou stopu, která umožňuje nejen kvalitnější zvuk, ale také její výroba je podstatně snazší. Proto muselo i naše kino přistoupit k rekonstrukci části promítacích strojů, která zpracovává optický zvukový záznam.

Stejně jako pro mnoho dalších kin znamenala polistopadová doba i pro naše kino existenční potíže. Nástup komerčních televizí, rozvoj videa a DVD, v současnosti také rozvoj internetu a sním spojeným filmovým pirátstvím. Tyto věci znamenaly a stále znamenají existenční ohrožení nejen pro malá kina. Vesnická kina téměř vymizela nejen v našem kraji, ale i v celé republice. JSME TEDY RARITOU A I PŘES STÁLÝ ROZVOJ MULTIPLEXŮ NABÍZEJÍCÍCH NEJNOVĚJŠÍ TECHNIKU NABÍZÍME NĚCO, CO UŽ TÉMĚŘ NIKDO NEMÁ. MALÉ A ÚTULNÉ VESNICKÉ KINO.

Záleží to jen na Vás, divácích, zda přežije týdny, měsíce nebo roky.

PROTO NEVÁHEJTE A PŘIJĎTE NÁS PODPOŘIT
JSME TU STÁLE PRO VÁS, JIŽ VÍCE JAK 80 LET!

Protože ani v poslední době "nespíme", staráme se dále o zvyšování úrovně promítaných filmů. A to nejen výběrem filmů, ale i zvyšováním úrovně našeho vybavení. V letech 2007 až 2009 jsme obnovili v kině technologické vybavení, které dává jasnější a klidnější obraz, ale především zvuk v kvalitě DSR. Naši stálí diváci si toho již nepochybně povšimli. K tomu snad jen doporučení, nejlepší požitek z toho zvuku mají diváci, kteři si vyberou místa co nejblíže středu sálu.

Tak tedy, přijďte pobejt a dobře se bavte.

Děkujeme Ing.Haně Vachtlové

a Ing. Milanu Vachtlovi za

sponzorský dar ve výši 15 000 Kč

18. 4. Valérie

Zítra: Rostislav

Sezona 2016

 Po digitalizaci jsme začali promítat v prosinci 2016 a začali jsme tehdy vlastně hitem Anděl Páně 2, Tehdy se sešlo téměř 100 diváků.  V dubnu roku 2017 jsme promítání přerušili kvůli probíhající rekonstrukci celého objektu, kde sídlí i naše kino. Ten čas jsme využili k dalšímu vylepšení. Nechali jsme nainstalovat nové plátno, které poskytuje jasnější a čistší obraz a to, že je při té příležitosti instalováno plátno větší než původní, to už je jen takový bonus. A mimoto jsme vylepšili i zvuk instalací moderního systému pro zvuk 7,1. Kino je nyní vybaveno tak, že jej mohou využít i četné spolky, které v obci pracují. Lze promítat videa, která při práci těchto spolků vznikla, včetně fotek, prezentací a podobně.  A co je také velmi důležité, už nepotřebujete teplé oblečení, protože kino je příjemně vytopené.

 

Top Ten od 2001

1) Ženy v pokušení (180 diváků)
2) Kuky se vrací (170 diváků)
3) Vratné lahve (159 diváků)
4) Pupendo (141 diváků)
5) Bathory (120 diváků)
6) Shrek třetí (117 diváků)
7) Doba ledová 3 (114 diváků)
8) Doba ledová 2 (110 diváků)
9) Mamma Mia! (102 diváků)
10) Troja (99 diváků)
11) Líbáš jako Bůh (99 diváků)

černo.JPG[2].jpg
http://www.obeckruh.cz/kino/

Uveřejňují náš program:

Deníky Bohemia (www.denik.cz)
MF Dnes (www.idnes.cz)
www.kina.365dni.cz

Návštěvnost stránek

038058