Úvod > O obci > Současnost > Občanská vybavenost

Občanská vybavenost

Obecní úřad

Objekt obecního úřadu byl jako víceúčelová budova postaven v padesátých letech. Součástí budovy je mateřská škola a knihovna. Budova prošla v sedmdesátých letech celkovou rekonstrukcí. V roce 2008 byl přímo u budovy vyhlouben vrt pro vodu, protože dosavadní zásobování bylo z areálu sýrárny, která zanikla v roce 2006.

Knihovna

Knihovna byla založena v roce 1887 panem Bohdanem Mečířem a dnes je umístěna v budově obecního úřadu a mateřské školy čp. 165. Otevřena pro veřejnost je 4x měsíčně. V současné době je v ní k dispozici mnoho set knižních svazků.

Smlouvu o metodickém vedení knihoven má obec podepsanou s knihovnou v Semilech. Od 1.11.2005 je občanům k dispozici veřejně přístupný internet v rámci projektu internetizace knihoven.

Obec, přestože knihovna není nijak výdělečná, každoročně doplňuje knižní fond o knihy v hodnotě cca 5.000,- Kč. Pravidelným doplňováním knižního fondu chce obec přilákat větší počet čtenářů, a to hlavně mladých. Již je dokončeno vyřazení knih z minulého období, které si již nikdo nepůjčuje.

Půjčovní doba knihovny - středa 18:00 - 20:00 hod.

Kino

Němé kino bylo vybudováno v prostorách sokolovny v roce 1924. V letech 1965 - 66 došlo k rekonstrukci kina (celková kapacita činí 200 míst). Je zde šikmé hlediště, promítací zařízení pro všechny šířky filmu. Přestože má kvalitní vybavení, je prodělečné - 27.000,- Kč za rok 2007.
V současné době se hraje od května do října jednou týdně pro veřejnost a  4 x ročně školní představení pro základní školu. V roce 2009 proběhla výměna promítacích strojů a byla namontována nová repro soustava, která umožňuje lepší prostorový zvukový zážitek. Cena těchto úprav se pohybovala okolo 320.000,- Kč a byla plně hrazena z rozpočtu obce.. Program kina uveřejňujeme na adrese www.kina.365dni.cz.

Sportovní zařízení, koupaliště

Na území obce jsou vytvořeny podmínky pro provozování celoročních sportů. Aktivně je využíváno hřiště pro kopanou a tenisový areál. Další možnost sportovního vyžití naleznou místní občané na koupališti, v sokolovně a v tělocvičně základní školy.

Sportovní plocha za sokolovnou a tenisový areál vznikly v letech 1976 - 80 zatrubněním místního potoka. Hřiště pro kopanou bylo otevřeno v roce 1949 a v roce 1952 byly dokončeny šatny. V roce 2002 došlo k obnově kabin na fotbalovém hřišti. Tenisový areál o čtyřech kurtech bude v průběhu období 2008 až 2010 doplněn o sociální zařízení spojené s budovou tenisové klubovny.  V co nejkratší době by mělo být přistoupeno k  rekonstrukci areálu koupaliště, zatím však nejsou finanční zdroje pro řešení této akce.

V roce 2009 bylo u budovy bývalé základní školy vybudováno nákladem 500.000,- Kč dětské hřiště s prvky firmy Tomovy parky. Do budoucna se počítá s rozšířením vybavení hřiště ještě o tři prvky, které by měly být z 85% hrazeny  dotací získanou prostřednictvím MAS o. s. Jilemnice.

U víceúčelové nádrže (koupaliště) se nachází klubovna, kterou využívá nájemce koupaliště a pořádájí se zde pravidelné jarní humanitární sbírky ošacení  pro diakonii Broumov.

Zdravotnictví

Občané Kruhu využívají zdravotní středisko v Roztokách u Jilemnice, ve kterém se nachází ordinace praktického, dětského a zubního lékaře.Občané dále využívají lékařských služeb v Jilemnici. V případě potřeby k nemocným dojíždí lékař.

Hasičská zbrojnice

Hasičská zbrojniceV roce 1924 byla v obci skončena výstavba hasičského skladiště ve středu obce. Dnešní podoby hasičská zbrojnice dosáhla při rekonstrukci v roce 1971.

Hasičskou zbrojnici využívá nejen Sbor dobrovolných hasičů, ale také SOKOL nebo ČČK Kruh a to hlavně ke schůzové činnosti. V objektu se nachází garáž pro potřebu garážování požární techniky, zasedací místnost, klubovna a 2 x WC. Objekt v roce 1977 prošel celkovou opravou a nynější stav je uspokojivý. Hasiči si ve vlastní režii vybudovali v roce 2008 za hasičskou zbrojnicí pergolu, kde pořádají společná setkání pro své členy a příznivce.

24. 6. Jan

Zítra: Ivan