Úvod > O obci > Současnost > Památky

Památky

Památky zapsané v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek MK ČR

Dům čp. 1 - U Tuláčků

Tuláčkův statek - čp. 1Hospodářská usedlost je umístěna na malém návrší na východní straně obce, při státní silnici odbočující do Roztok u Jilemnice.
Jádro bývalého statku tvoří obytná budova. K jejímu nároží přiléhá dvůr uzavřený vysokou zdí s vraty a bočním vstupem. Součástí areálu jsou bývalé stáje a stodola.
Statek čp. 1 slučuje k dispozici funkci zemědělské usedlosti a faktorského domu a představuje vynikající ukázku pozdně barokní lidové architektury svou typickou roubenou konstrukcí a výzdobou štítů pro oblast Podkrkonoší.

Chalupa čp.105

Dům představuje lidovou roubenou architekturu podkrkonošského typu s bohatě vyřezávanou lomenicí.

Architektonické památky

Drobné architektonické a církevní památky jsou roztroušené po celé obci. V průběhu let 2003 - 2005 byla provedena oprava všech těchto památek na náklady obce.

Jedná se o:

• Zvonička na hřbitověsochu sv. Václava postavenou na náklady obce v roce 1870, dnes je umístěna na pozemcích Chrtkových,
  • sochu sv. Jana Nepomuckého postavenou na náklady kružských ochotníků u čp. 34 u mostu,
  • kříž pořízený na náklady obce v roce 1897,
  • památník obětem první světové války 1914 – 1918, který je osazen na místním hřbitově a byl slavnostně odhalen 10.6.1923,
  • památník obětem druhé světové války, který byl v padesátých letech osazen na návsi,
  • kapličku u Bryknarových, která se nachází v horní části obce a pochází z křížové cesty za kostelem v Roztokách u Jilemnice,(opravena v roce 2005 nákladem 54.000,- Kč)
  • zvonici, která v roce 1920 nahradila původní. Zvonice je postavena u čp. 130. Již 25 let se v ní nezvonilo. Je nutná celková oprava.

Obec velmi dbá na to, aby tyto cenné stavby v krajině byly dochovány i pro další generace.

Místní hřbitovVe vlastnictví obce je obecní hřbitov, který leží v dolní části obce na západní straně průjezdní komunikace. O zřízení hřbitova na Kamenci bylo rozhodnuto 9.7.1921. Obec je ve většině případů spokojena s údržbou hřbitova, vždyť právě vzájemná úcta místních obyvatel se dá vyčíst z péče o hroby svých blízkých. V roce 2005 byl natřen plot na čelní straně hřbitova a v roce 2006 proběhla výměna svítidel za tvarově a esteticky vhodnější ( lucerny). V roce 2011 přistoupila obec k rozsáhlé výměně zeleně v areálu hřbitova. Až 90 roků staré Tůje, které požkozovaly hroby, byly kompletně odstraněny a vysadily se nové. Hřbitov byl zajištěn po celém obvodu drátěným plotem před zvěří, která poškozovala hroby. Obecní úřad chce stromy udržovat v rozumné výšce, aby už nikdy nedošlo ke stavu, ve kterém byl hřbitov před obnovou.

29. 4. Robert

Zítra: Blahoslav